Izobraževalni center za zaščito in reševanje na Igu je v svojih prostorih prijazno gostil zbor markacistov Slovenije. V začetnem delu zbora je komisija predstavila poročilo o delu v preteklem letu in plan za naprej.
Namestnik načelnika Igor Mlakar je predstavil poročilo o delu Komisije za planinske poti v preteklem letu, ki se je lani sestala kar 17 krat. Delo posameznih odborov so predstavili vodje odborov. V evidenci ima komisija zabeleženih 10.107 km planinskih poti. Na desetih planinskih poteh je tehnična skupina markacistov opravila obnovo varoval odbor za usposabljanje pa je na novo usposobil 90 markacistov in dodatno usposobil še 18 markacistov kategorije B.
V okviru svojega dela je Komisija za planinske poti pregledala stanje na področju planskih poti in oblikovala smernice nadaljnjega razvoja, ki jih je predstavil Matej Planko. Dokument je zbor soglasno potrdil. Seznanili so se tudi z dogovarjanjem glede pogodbe z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport o financiranju vzdrževanja planinskih poti in usposabljanj ter dolžnostmi in priložnostmi, ki iz nje izhajajo. Zbor je potrdil tudi program dela za leto 2023 in okvirni plan dela za leto 2024.
Zbor markacistov vsako leto podeli najvišje priznanje Komisije za planinske poti, Knafelčevo diplomo za življenjsko delo na področju planinskih poti. Letos je diplomo prejel markacist PD Sežana Albin Žnidarčič, ki se zbora žal ni mogel udeležiti. V lanskem letu so markacisti praznovali 100 let markacije. Komisija za planinske poti je zbirala informacije o številu narisanih markacij in tri društva z največ narisanimi markacijami presenetila s simbolnimi darili. Največ, kar 1176 markacij, je narisalo PD Domžale, takoj za njimi so bili PD Matica Murska Sobota z 893 markacijami, za njimi markacisti s PD Polzela z narisanimi 700 markacijami. Podatke je sicer oddalo le 32 društev, ki so skupaj narisali 8.778 markacij. Na zboru markacistov je sodeloval tudi predsednik PZS Jože Rovan, ki je predstavil predlog dodatnih tablic z nadmorsko višino na drogovih za usmerjevalne table. S predlogom bi poenotili višine na določenem stojišču in sprostili prostor na samih tablah, kjer bi se lahko dodali logotipi obhodnic. Predlog je bil pozitivno sprejet in Komisija bo pripravila predlog spremembe pravilnika, ki bo predložen v potrjevanje ministrstvu.
Zapisala Katarina Kotnik,
fotografiral Mehemed Tokić
Priložene predstavitve: Analiza poročil skrbnikov planinskih poti Pogodba za financiranje usposabljanj in vzdrževanja planinskih poti Planinske poti - Pregled stanja in smernice razvoja Usmerjevalne table in nadmorska višina
|