Bohinj je obkrožen gorami, tu je že 150 let razvito planinstvo, v bohinjskih gorah je mnogo planinskih koč in stotine kilometrov planinskih poti. V Bohinju, še posebej v obeh domačih planinskih društvih Bohinjska Bistrica in Srednja vas smo bili zelo veseli, da se je Planinska zveza Slovenije oziroma Komisija za planinske poti letošnji Dan slovenskih markacistov odločila izpeljati v bohinjskih gorah.
Običajni ljudje za svoj dan razglasijo dan, ki ga izkoristijo za druženje in praznovanje. Prostovoljci markacisti pa so prav posebni, srčni ljudje. Enkrat letno se zberejo, pridejo od blizu in daleč ter se pod vodstvom vodnikov in domačih poznavalcev odpravijo na delo po planinskih poteh. Nadelujejo poti, čistijo, obrezujejo zaraščene poti, odstranjujejo podrto drevnino in predvsem markirajo poti z našo znamenito rdeče-belo Knafelčevo markacijo.
Na praznik markacisti pridejo v njihovem »slavnostnem« oblačilu, to so delovne hlače ali kombinezon in majica, kjer s ponosom nosijo znak Markacist PZS. Posledica praznika so očiščene, zgledno označene in urejene planinske poti.
Letošnjo akcijo je organizirala Planinska zveza Slovenije ob podpori občine Bohinj, Turizma Bohinj, KS Stara Fužina in Triglavskega narodnega parka. Neprecenljiva je bila pomoči prostovoljcev PD Bohinjska Bistrica. Posebna zahvala gre vsakemu posameznemu vodji območnih odborov za planinske poti in markacistom voznikom, ki so pomagali organizirati prevoz iz številnih krajev Slovenije na delovišča v Bohinju, ter vodjem skupin, ki so poskrbeli, da je delo potekalo po načrtu.
Pod pridnimi rokami markacistov in markacistk je bilo označenih in očiščenih 88 odsekov registriranih planinskih poti v skupni dolžini 117 km. V svoje delo so vložili 1600 delovnih ur.
Markacisti, lepo je biti v vaši družbi, se vidimo ob naslednji priložnosti, ko nas pokličejo planinske poti - tudi kje drugod po naših gorah.
Hvala!
Zapisal Martin Šolar,
foto: arhiv KPP PZS
|