|
 Popravljena Slovenska pot na Mangart |
Najdi nas na Facebooku
|
NOVICE
petek, 4. april 2025 ob 09:00, ogledov: 278 Zbor markacistov pregledal preteklo in začrtal nadaljnje deloObjavil(a): Manca Ogrin | | 28. marca 2025 so se v prostorih Cankarjevega doma na Vrhniki na rednem zboru Komisije za planinske poti PZS zbrali načelniki markacijskih odsekov planinskih društev in razpravljali o planinskih poteh. Trenutno imamo v Sloveniji 10.137 kilometrov registriranih planinskih poti in markacisti smo zanje lani porabili 36.745 prostovoljnih ur, izvedenih v 6.360 delovnih akcijah.
| Ob skodelici kave in krajšem kulturnem programu našega Ivana Cankarja, Damjana Debevca, ki je tudi zelo aktiven markacist, smo se na Cankarjevi Vrhniki zbrali markacisti Planinske zveze Slovenije. S kančkom kulture zabeljen zbor markacistov je pozdravil predsednik PZS Jože Rovan in pohvalil njihova prizadevanja. Prisotna je bila polovica od več kot 150 društev, skrbnikov planinskih poti.
Splošno poročilo o delu KPP za leto 2024 je podal načelnik Komisije za planinske poti PZS Uroš Zagoričnik, predstavljeno je bilo tudi delo posameznih odborov v letu 2024 in načrt za letošnje leto. Vodja odbora za usposabljanje Maksimiljan Kotnik je vesel, da zanimanje za vključitev med markaciste raste, odkar so usposabljanja s pomočjo sofinanciranja MGTŠ brezplačna. Polna so tudi usposabljanja za pridobitev posebnih znanj, ki jih markacisti potrebujejo pri svojem delu. Porazdelitev markacistov po posameznih društvih še vedno ni zadostna, saj na markacista pride približno 13 km planinskih poti. Ponekod je markacistov dovolj, v večini pa jih še vedno potrebujemo več in vabimo v svoje vrste.

Redni zbor Komisije za planinske poti PZS 28. marca v Cankarjevem domu na Vrhniki. (foto Katarina Kotnik)
Odbor za tehnična vprašanja je tako pridobil nekaj novih markacistov, usposobljenih za dela kategorije C. Po besedah vodje Alojza Pirnata bodo že letos polno vključeni v širokopotezni načrt delovnih akcij, ki so jih morali razdeliti po prednostni listi. Glede na omogočeno število ur naleta s helikopterjem in frekventnost določenih poti bo potrebnega kar nekaj prilagajanja pri izvedbi akcij. Tehnične akcije se izvajajo pod budnim nadzorom odbora, ki je v lanskem letu izvedel natezni preizkus jeklenice in potrdil pravilno izvajanje nameščanja varovanja.
Dolžina zahtevnih in zelo zahtevnih planinskih poti, ki jih urejajo člani tehnične skupine, ostaja enaka. Odbor za dokumentacijo in kataster planinskih poti pod vodstvom Bojana Rotovnika ugotavlja, da se število kilometrov planinskih poti vseeno povečuje. V letu 2024 je odbor prejel in obravnaval 37 vlog za spremembo planinskih poti. Trenutno imamo v Sloveniji 10.137 kilometrov registriranih planinskih poti in markacisti smo zanje lani porabili 36.745 prostovoljnih ur, izvedenih v 6.360 delovnih akcijah. Odbor aktivno sodeluje s skrbniki poti, da so zapore in druga ugotovljena administrativna stanja rešena čim bolj ažurno. Skupaj s skupino urednikov so vsem registriranim planinskim potem določili vrsto podlage, da bo njihovo financiranje vzdrževanja razporejeno glede na dejanske zahteve terena.

Trenutno imamo v Sloveniji 10.137 kilometrov registriranih planinskih poti in markacisti so zanje lani porabili 36.745 prostovoljnih ur, izvedenih v 6.360 delovnih akcijah. (foto Katarina Kotnik)
Predstavljene so bile tudi novosti na področju označevanj in usmerjevalnih tabel ter akcija beleženja fotografij izhodišč planinskih poti. Načelnik KPP Uroš Zagoričnik je izpostavil še prihajajoče volitve v letu 2026 in povabil vse k sodelovanju v organih komisije. Zbor markacistov se je s poročilom in predstavljenim načrtom strinjal, tako da Komisija za planinske poti nadaljuje svoje delo s polno paro.
Katarina Kotnik |
|
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2025 |
|
|