Predmetnik tečaja za markaciste je udeležencem predstavil vsebine kot so organiziranost markacistov, pomen in vsebina planinskih poti, označevanje planinskih poti, tehnika markiranja, varstvo narave na planinskih poteh, varovalne naprave, dokumentacija ter osebna zaščita in varovanje.
S praktičnim delom na terenu so bile na poti Lisca - Cirje - Sevnica izdelane stopnice in erozijske zaščite, postavljene ograje ter izsekane stopnice v skalovje, uredila pa so se tudi lesena varovala za odtok vode. Izvedla so se še obnovitvena dela na zasavski planinski poti, in sicer obrezovanje vej ob poti in markiranje v smeri Lisca - zavetišče Lovrenc - Veliko Kozje. Za potrebe celotnega terenskega dela je bilo vgrajenih 44 lesenih varovalnih klinov, 9 kg žičnikov in 15 tesarskih spon, za namen izdelave erozijskih zaščit pa je bilo uporabljenih 230 m lesa in 185 količkov, kateri so bili izdelani iz 129 m lesa. Skupno je bilo porabljenega 359 m oziroma 7 kubičnih metrov lesa.
Tekom 92-urnega izobraževanja, tako teoretičnega kot tudi praktičnega, so svoje izkušnje, znanje, nasvete in navodila bodočim markacistom posredovali Tone Tomše, Maksimilijan Kotnik, Uroš Vidovič, Florjan Nunčič, Stanko Gašperič in Gorazd Hace, za nastanitev in hrano pa je v obeh sklopih tečaja poskrbel Franc Krašovec, oskrbnik Tončkovega doma na Lisci. Po opravljenih 14 urah teoretičnega dela, 31 urah praktičnega dela ter vloženih 41 urah za izpitne obveznosti je sledila podelitev potrdil o pridobljenem nazivu "markacist pripravnik". Tečaj za markacista je uspešno opravilo 25 udeležencev iz 16 planinskih društev.
Doroteja Jazbec, PD Lisca Sevnica Foto arhiv PD Lisca Sevnica |